Parkinson.sk

Aplikátor na parkinsona

Spoločnosť Renishaw vyvinula zariadenie, s ktorým je možné presne aplikovať novo testovaný liek GDNF (Glial Cell Line Derived Neurotrophic Factor). Ten dáva nádej na regeneráciu dopamínu v mozgových bunkách pacientov s Parkinsonovou chorobou, a tým aj zmiernenie jej príznakov.

Vedci 42 pacientom implantovali do lebky titánový port z 3D tlačiarne. Cezeň sa pomocou štyroch mikrokatétrov dopravil liek GDNF do kľúčovej oblasti mozgu pre motorické funkcie. Katétre pacientom voperoval chirurgický robot Renishaw neuromate. Najväčšou výzvou bolo vyvinúť praktickú metódu na prekonanie hematoencefalickej bariéry. Táto štúdia ukázala, že môžeme bezpečne a opakovane aplikovať liek priamo do mozgu pacienta v priebehu niekoľkých mesiacov pomocou malého implantovaného portu, ktorý je umiestnený na koži za uchom, povedal neurochirurg prof. Steven Gill. 

Vedci s potešením zaznamenali, že aj pri nízkej dávke došlo u pacientov k zlepšeniu. Je nesmierne povzbudivé zaznamenať zmeny pri röntgenových snímkach mozgu, ktoré ukazujú, že liek GDNF účinkuje a že sa nám podarilo docieliť jeho presnú distribúciu v mozgu, uviedol Paul Skinner zo spoločnosti Renishaw. Ide o skutočný prelom v našich možnostiach liečiť neurologické ochorenia, ako je Parkinsonova choroba, pretože väčšina účinných liekov sa nedokáže dostať do krvného obehu mozgu kvôli jeho prirodzenej ochrannej bariére, vysvetlil profesor Gill.

Zverejnil: quark.sk; 12/01/2020