Parkinson.sk

Koniec traseniu rúk

Jaroslav Zápala, moderátor: "Milióny pacientov s Parkinsonovou chorobou majú nádej na lepší život. Izraelčania testujú revolučnú liečbu, ktorá za pár hodín odstráni nepríjemné trasenie rúk. Pacienti vôbec nemusia ísť pod nôž, pomôže im ultrazvuk."

Alžbeta Garajová Maťašovská, redaktorka: "Márny boj s vlastnými rukami zvádza denne odhadom asi desať miliónov ľudí. Keď sa chcú podpísať, najesť, umyť, či obliecť, potrebujú pomoc blízkych. Bez nich by boli stratení."

Shirin Valová: "Je to veľmi zahanbujúce najmä na verejnosti, napríklad v reštaurácii."

Alžbeta Garajová Maťašovská: "Na vlastnej koži si takúto beznádeje zažil aj šesťdesiatosemročný Šmuel. Parkinsonovu chorobu mu diagnostikovali pred deviatimi rokmi."

Šmuel: "Ani som nemohol uchopiť skrutkovač. O tom, že by som ho použil, nemôže byť ani reč, tak sa mi triasli ruky. Teraz s ním opäť bežne pracujem."

Alžbeta Garajová Maťašovská: "Šmuel je jeden zo štyridsiatich pacientov, ktorí vyskúšali inovatívnu formu liečby. Presne cielený ultrazvuk. Robia ho tak, že pacientovi pri magnetickej rezonancii nasadia špeciálnu helmu, aby bola hlava dobre fixovaná a nehybná. Ultrazvukové vlnenie potom pôsobí priamo na miesta v mozgu, ktoré sú oslabené chorobou. Takouto metódou zničia choré tkanivo, a to bez toho, aby poškodili to zdravé, ktoré ho obklopuje."

Ilana Schlesingerová, neurochirurgička z nemocnice v Haife: "Toto je presne tá oblasť, kde pôsobí liečba. Ako vidíte, je hlboko v mozgu. Je dobré, že metóda, ktorú používame, nie je invazívna, nič nerežeme, takže nehrozí ani krvácanie. Je to len ultrazvuk. Celý zákrok trvá päť hodín."

Alžbeta Garajová Maťašovská: "Zaujímavé je, že hneď po zákroku sa dá s istotou povedať, či bol úspešný. Ako sami vidíte, vyšlo to. Pacientovi sa ruky už vôbc netrasú."

Alžbeta Garajová Maťašovská: "O izraelské know-how prejavili záujem lekári z celého sveta. Ak pôjde všetko hladko, revolučná liečebná metóda by sa k pacientom mohla dostať už o pár rokov."

[Markíza, 19:00; Televízne noviny; 23/05/2016; Alžbeta Garajová Maťašovská; Zaradenie: zo zahraničia]