Parkinson.sk

Zákerná bielkovina

Parkinsonova choroba sa prejavuje triaškou, poruchami rovnováhy, spomalením pohybov a stuhnutosťou svalov. Doteraz nebolo jasné, AKO VZNIKÁ.

Viac informácií o vzniku Parkinsonovej choroby nedávno získali vedci z kalifornskej univerzity v Pasadene pod vedením Collina Challisa. Zistili, že zhluky patologickej formy bielkoviny alfa-synukleín sa začínajú tvoriť najskôr v črevách. Odtiaľ sa pomocou blúdivého nervu dostávajú až do mozgu, kde začínajú ničiť neuróny zodpovedajúce za pohyb. Škodlivá bielkovina sa hromadí v mozgoch ľudí s Parkinsonovou chorobou vo forme nerozpustných Lewyho teliesok. Tieto umelo pripravené telieska americkí vedci vstrekli do dvanástnika a žalúdka myší. Potom telá myší sledovali pomocou techniky clarity, ktorá dokáže spriehľadniť časti myšieho tela. Zistili, že do troch týždňov sa vytvorili nové zhluky týchto teliesok v črevách. Vznikli premenou normálnej bielkoviny alfa-synukleínu, ktorá sa bežne nachádza v organizme. Vedci predpokladajú, že vytvorenie patogénnych zhlukov vyprovokovala injekcia ich syntetickej poškodenej bielkoviny.

Doputovali do mozgu

Vedci tiež zistili, že zhluky začali prenikať do mozgového kmeňa cestou blúdivého nervu, ktorý spája črevá a mozog. Dva mesiace po injekcii sa patologické bunky nazhromaždili v strednom mozgu, ktorý obsahuje neuróny produkujúce dopamín. Je to jeden z najdôležitejších prenášačov nervových signálov v mozgu a práve dopamínové neuróny parkinson najviac poškodzuje. Myšlienka, že patologický alfa-synukleín sa môže šíriť z čriev do mozgu, je úplne nová. Paradoxne tak môže toto neurodegeneratívne ochorenie vznikať v tráviacom trakte. Ambiciózny americký výskum podporila sumou 47 miliónov dolárov nadácia známeho herca Michaela J. Foxa, ktorý trpí Parkinsonovou chorobou. Na Slovensku má túto chorobu skoro 15 tisíc ľudí.

Parkinsona mal aj bývalý prezident MICHAL KOVÁČ, s ktorým sme sa rozlúčili začiatkom októbra.

[Život; 47/2016; 23/11/2016; s.: 24; MAF ; Zaradenie: BOJ S CHOROBOU]