Diagnostika Parkinsonovej choroby zahŕňa kombináciu lekárskeho vyšetrenia, dennodenných pozorovaní a možných testov. Lekár sa spýta pacienta na príznaky a anamnézu a vykoná fyzikálne vyšetrenie. Každodenné pozorovania, ako napríklad sledovanie pohybov pacienta, môžu pomôcť potvrdiť diagnózu. MR mozgu pomáha odlíšiť ochorenie od iných stavov, ktoré by ho mohli pripomínať. Na potvrdenie poruchy dopamínového prenosu sa využíva metodika nukleárnej medicíny – DaTScan. Diagnóza sa stanovuje na základe kombinácie výsledkov vyšetrení a pozorovaní. Stanovenie diagnózy Parkinsonovej choroby nie je zvyčajne jednoduché a býva založené na podrobných údajoch o charaktere a priebehu ťažkostí pacienta (anamnéza) a dôkladnom klinickom vyšetrení.
V úvode niekedy môžu byť prítomné niektoré varovné príznaky, ktoré si možno pomýliť s inými chorobnými stavmi, napríklad so syndrómom zamrznutého ramena (bolesť, brnenie, znecitlivenie alebo slabosť v ramene, ruke alebo dokonca prstoch) alebo celkovým spomalením a oploštením emotivity (problémy so štítnou žľazou a depresia). Tiež je potrebné poznamenať, že asi jedna tretina pacientov počas celého ochorenia nikdy nemá tras.
Odborné vyšetrenia sú často najlepšie indikované na vyšších pracoviskách, ktoré sa špecializujú na liečbu Parkinsonovej choroby. Žiadny samostatný klinický príznak nie je natoľko jasný, aby sa na jeho základe dala stanoviť diagnóza Parkinsonovej choroby a vylúčiť iné ochorenie. Najpoužívanejšími klinickými metódami na stanovenie diagnózy sú diagnostické kritériá Parkinsonovej choroby podľa odbornej škály (United Kindgom Parkinson's Disease Brain Bank alebo International Parkinson and Movement Disorder Society). Ďalšou z možností, ktorá môže pomôcť pri stanovovaní diagnózy, je aj farmakologický test, pri ktorom sa podáva vysoká dávka antiparkinsonika. Počas testu sa klinicky sleduje zlepšenie príznakov ochorenia, prípadne výskyt nežiaducich mimovoľných pohybov.
Základným a najúčinnejším liekom v liečbe Parkinsonovej choroby je prekurzor dopamínu, ktorý sa v mozgu premieňa na dopamín. Tento liek sa v lekárskej praxi využíva od roku 1970 a doposiaľ sa považuje za najúčinnejšie antiparkinsonikum. Prekurzor dopamínu má veľmi krátky čas účinnosti v mozgu a rýchlo sa z neho odbúrava.
Ďalšou z možností liečby je podávanie skupiny liekov – agonistov dopamínových receptorov, ktoré sa vylučujú pomalšie ako zaužívaný prekurzor dopamínu. Lieky z tejto skupiny zreteľne znižujú nástup pohybových komplikácií (striedanie stavov dobrej a zlej hybnosti). Pacienti môžu byť liečení dopamínovými agonistami bez pridania prekurzoru dopamínu niekoľko rokov, čo sa využíva hlavne u mladších pacientov. V pokročilom štádiu Parkinsonovej choroby môžu spolu s ďalšími liečivami predlžovať fázu „ON“ (teda dobrej hybnosti) a skracovať fázu „OFF“ (teda zlej hybnosti).
Ďalšou skupinou sú lieky, ktoré znižujú odbúravanie dopamínu a prekurzora dopamínu v mozgu.
Chystáte sa opustiť webové stránky Parkinson.sk. Preskúmali ste skutočne všetko, čo Vás zaujíma?
Ak áno, budeme sa čoskoro tešiť dovidenia. Ak nie, budeme radi, keď zostanete s nami.