Parkinson.sk

Z médií

Liečba Parkinsona je bližšie vďaka určeniu problémového proteínu

Vedci konečne určili proteín, ktorý je do veľkej miery zodpovedný za Parkinsonovu chorobu. Tento proteín, známy ako PINK1, sa s ochorením spája už desaťročia, ale jeho štruktúra a spôsob, ako ho zapnúť, zostávali až doteraz neznáme. Keď proteín PINK1 funguje správne, zohráva dôležitú úlohu v procesoch bunkovej recyklácie.

Viac informácií

Odborníci z UNB začali novú liečbu Parkinsonovej choroby

Odborníci z II. neurologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) začali novú liečbu Parkinsonovej choroby. Nové terapeutické možnosti umožňujú kontinuálnu liečbu, ktorá môže pomôcť stabilizovať stav pacientov a lepšie zvládať príznaky ochorenia.

Viac informácií

Kŕmite sa často polotovarmi? Mali by ste to prehodnotiť, riziko smrti na tieto ochorenia je príliš veľké

Ultraspracované a vopred pripravené polotovarové pokrmy výrazne zvyšujú riziko úmrtia na Parkinsonovu chorobu, ale tiež znižujú pravdepodobnosť prežitia po mŕtvici či infarkte. Doma pripravené a čerstvé jedlá sú nielen najchutnejšie, ale aj najzdravšie. A hoci o tom niet pochýb, málokto si občas nepomôže nejakým tým polotovarom. Kým je to len sem-tam, môžete zostať pokojní. Príliš časté a pravidelné stravovanie sa týmto typov pokrmov so sebou nesie zdravotné riziká.

Viac informácií

V SR spustili výskum zameraný na diagnostiku Parkinsonovej choroby

Na Slovensku sa v decembri začala realizovať štúdia s názvom Move On, ktorej cieľom je identifikovať pacientov s Parkinsonovou chorobou už v počiatočných štádiách. Prvá fáza sa uskutočňuje formou dotazníkov u praktických lekárov po celej krajine a potrvá niekoľko mesiacov. Koordinátorom štúdie je Centrum pre liečbu parkinsonizmu a extrapyramídových porúch v nemocnici vo Zvolene.

Viac informácií

Pohybová aktivita ako liečba Parkinsonovej choroby

Parkinsonova choroba je chronické progresívne neurodegeneratívne ochorenie, ktoré sa prejavuje motorickými a nemotorickými prejavmi. Motorickými prejavmi je rigidita (stuhnutosť), bradykinéza (spomalenie pohybu), pokojový tras, poruchy rovnováhy a ďalšie. Nemotorické prejavy sú napríklad depresia, poruchy spánku, poruchy vyprázdňovania. Počuli ste niekedy o tom, že by mohol pohyb ovplyvniť prejavy a priebeh ochorenia?  Výskumy prebiehajúce v tejto oblasti ukazujú, že by fyzická aktivita pacientom s Parkinsonovou chorobou mohla významne pomôcť.

Viac informácií

Na najčastejšie otázky o pohybe ako liečbe Parkinsonovej choroby odpovedá MUDr. Igor Straka, PhD.

  • Ako pohyb a cvičenie ovplyvňujú príznaky Parkinsonovej choroby?
  • Prečo je fyzická aktivita dôležitá pre ľudí s Parkinsonovou chorobou?
  • Aké typy cvičení sú najvhodnejšie pre pacientov s Parkinsonovou chorobou?
  • Ako často a ako dlho by mali pacienti s Parkinsonovou chorobou cvičiť, aby dosiahli optimálne výsledky?

Na tieto a ďalšie otázky odpovedal v TV Doktor MUDr. Igor Straka, PhD.

Viac informácií

Ľudia s Parkinsonovou chorobou môžu „zamrznúť“ aj na priechode pre chodcov. Odborníčka radí, čo vtedy robiť

Na Slovensku žije s Parkinsonovou chorobou približne 19-tisíc ľudí. Viac o tejto diagnóze povedala vo vysielaní RTVS predsedníčka Spoločnosti Parkinson Slovensko Viera Adamová. Adamová v rozhovore pripomenula, že táto choroba sa dá liečiť, ale nie úplne vyliečiť.

Viac informácií

Parkinsonova choroba sa neprejavuje len trasom. Vážne treba brať aj halucinácie, hovoria vedci

Možno ste to už zažili. Pijete rannú kávu, čítate knihu alebo si pripravujete obed. A zrazu máte pocit, že niekto stojí za vami. Dokonca až taký intenzívny, že sa otočíte, len aby ste sa uistili, že tam naozaj nikto nie je. Odborníci hovoria, že v tomto prípade ide o prítomnosť halucinácií. Napriek tomu, že sú obzvlášť časté u pacientov s Parkinsonovou chorobu, pacienti aj lekári ich niekedy ignorujú.

Viac informácií

Pravidelné cvičenie spojené so zníženým rizikom Parkinsonovej choroby

Pravidelná fyzická aktivita, od bicyklovania a chôdze až po záhradníctvo a domáce práce, môže znížiť riziko vzniku Parkinsonovej choroby. Štúdia zistila, že ženy, ktoré cvičili najviac, mali o 25 % nižšiu mieru Parkinsonovej choroby ako tie, ktoré cvičili menej. Táto štúdia nepreukazuje, že cvičenie priamo znižuje riziko vzniku Parkinsonovej choroby, ale ukazuje významnú súvislosť.

Viac informácií
Načítať viac noviniek